Menu
Anketa
Hlasovalo: 383
archiv
Odběr novinek
Reklamní odkazy
Nejčtenější články
Zajímavé články
Doporučené články
Související
- Aston Martin Rapide: Svět velkých coupé se otřásá
- Fascinace: Aston Martin DB9 2008
- Aston Martin: Dějiny rychlosti
- Fascinace týdne: Aston Martin One-77, legenda přichází
- Fascinace týdne: Aston DBS Volante a Corum Golden Bridge
- Aston Martin One-77 odhalen u jezera Como!
- Aston Martin Zagato: Agresivně na věc!
Fotografie
DBS je vývojovým mezičlánkem v evoluci luxusní DB9 a závodního fenoménu DBRS.
Vůz je menší než DB9 a působí tak kompaktněji. Výrazně vzrostl i výkon DBS na 510 koní.
Nový DBS působí ostře, přední maska má výrazné lícní prolisy.
Gril i sání chladiče pod ním nabraly výraznějších rozměrů. Podtrhují sportovní charakter DBS.
Interiér snoubí motto Aston Martinu: Síla, krása a duše.
Kůže a ruční prošívání jsou dominantou kokpitu DBS. Majitel si může vybrat mezi dvěma rozdílnými sadami sedadel.
Zadní difuzor je oplátován uhlíkovým vláknem. Spoiler ční výše než kdy dřív. Přítlak je mohutný a vůz perfektně sedí v zatáčkách
Pošlete námět na článek
Vložit námět na článek
Aston Martin DBS: Smrtící jed a kouř z hlavně
Poprvé v historii jde do výroby vůz, který prvně uchvátil plátna kin. A to když se v rukou Jamese Bonda stal nejžhavějším supersportem loňské zimy. V minulých dílech dostal vždy agent 007 do rukou sériový supersport ozdobený arsenálem, za který by se nemusel stydět válečný tank. Nyní ovšem konstruktéři téměř rok vylepšovali vůz z filmu Casino Royale, aby jej vypustili na cesty skutečného světa.
Aston Martin není pro pana Bonda žádnou novinkou. Avšak k novému představiteli nejslavnějšího tajného agenta, drsnějšího než kdy dříve, bylo třeba přidat i vůz odpovídající jeho ostře řezanému profilu. A tak se inženýři a designéři Aston Martin na přelomu roků 2005/2006 zavřeli do místností třikrát tři metry a v agonii ponorkové nemoci vyvrhli na papír první náčrty vozu pro natáčení Casina Royale (článek zde). V liniích zkřížili geny veleúspěšné DB9 a závodního speciálu DBRS. Tím vznikla nejostřejší studie Aston Martin v historii.
K rozhodnutí přivést vůz nejen k filmovému životu přispěl i fakt, že Maserati zahájilo výrobu revolučního Gran Turisma a Jaguar požehnal produkci CX-F, pod kterým se podepsal tvůrce V12 Vanquishe. Tyto konkurenční modely se až nápadně přibližují image, se kterou před pěti lety začal Aston Martin dobývat svět. Bylo třeba učinit ostrý řez a použít injekci adrenalinu a testosteronu v poměru 1:1.
Výsledný vůz připomíná počínání z pokrokové počítačové hry s divokými automobilovými závody v prašných ulicích virtuálního města. Rysy přední masky jsou vytaženy do extrému. Nové prolisy pod halogenovými světlomety evokují pocit přítomnosti ostříleného žoldáka s vystouplými lícními kostmi. Každý prut tradičního grilu chladiče byl vytvarován tak, aby navazoval na tvar kapoty. Sání pod grilem je zvýšeno i rozšířeno, tím masce prakticky dominuje a opticky vůz snižuje. Nápadné je podložení bočních stran přední masky plochými spoilery. Prolisy v kapotě byly protaženy téměř na zlom hrany a přibyly v ní dva průřezy odvádějící teplo z motoru. Prahové lišty působí jako vrostlé implantáty futuristického mechanorganismu. Zadní spoiler integrovaný ve dveřích kufru také doznal úprav, je vytáhlejší, opatřen LED brzdovým světlem a podtržen chromovanou lištou. Zásadní změnou je řešení difuzoru mezi výfuky, je sportovní, opancéřovaný, nekompromisní. Jakoby nás připravoval na sežehnutí plameny démonů spoutaných v masivním motoru.
V nitru vozu je ukryt šestilitrový motor V12 s výkonem 510 koní. Tím se DBS řadí na pozici třetího nejsilnějšího modelu Aston Martin, druhým je Vanquish S (článek zde) s 520k a prvním pak Vantage z roku 1998, kterému tehdy konstruktéři do přeplňovaného motoru V8 5.3l voperovali 600k. DBS zdolá stovku za 4.3 vteřiny a s maximálkou 300+ km/h přesně zapadá do společnosti Maserati Gran Turismo a Jaguaru CX-F, který by měl mimochodem po Aston Martinu převzít roli vozu agenta 007 ve 22. pokračování Bondovek.
Síla, krása a duše… To je ústřední motto značky Aston Martin. Interiér DBS jej naplňuje na výbornou a tak se nelze divit, že křišťál, hliník, chrom, uhlík, kůže a alcantra splývají v jedno souznící smyslové opojení. Šestistupňovou manuální převodovku korunuje uhlíková řadící páka ve tvaru kloubní hlavice, jako vystřižené ze skeletu kyborga. Ručně prošívaná kůže tvoří většinu povrchů interiéru, dokonalý volant nevyjímaje.
Aviatický znak Aston Martin, rozepnutá křídla, opět povznesl značku vzhůru. Cena DBS bude oznámena v září a od ní se bude odvíjet i úspěšnost prodeje modelu. Wallpapery Aston Martin DBS zde...
Čtěte také
Petr Štěpánek
Líbil se vám tento článek? Pošlete tento článek známému nebo nás podpořte odkazem na vašich stránkách nebo vašem blogu.
Jak zůstanete informovaní o zajímavých článcích?
Chcete-li zdarma dostávat newsletter Dreamlife - Magazín úspěsných, stačí vyplnit vaši e-mailovou adresu do následujícího formuláře.

28%
Diskuse ke článku (obsahuje komentářů)